Dyskusyjny Klub Książki
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
55 277 25 39
biblioteka@scksztum.pl
Kontakt

Wyszukaj na stronie

Z książką na start

Z książką na start

Sztum 1806-1945

W Bibliotece Sztumskiego Centrum Kultury można zakupić publikacje dotyczące Sztumu:

Borzyszkowski J., Sztum 1806-1945

Borzyszkowski J., Sztum 1806-1945 - cena 35 zł

Czas odnaleziony, czas oddany.Sztum wczoraj i dziś, pod red. J.Ryszkowskiego

Czas odnaleziony, czas oddany.Sztum wczoraj i dziś, pod red. J.Ryszkowskiego - cena 20 zł

Zaproszenia

 

 

Facebook

Biblioteka bierze udział w pogramach

 

1380725170

1408372303

instytut

Biblioteka na Facebook-u

ik 2012 logo male NPRC malinowy

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki

Opinie na temat książki Radio Armageddon Jakuba Żulczyka nie były entuzjastyczne, ale dzieło dało impuls do dyskusji na temat młodzieży. Jak współczesna rzeczywistość i mechanizmy społeczne wpływają na sytuację młodych ludzi? Dlaczego dzieci z dobrych domów niszczą swoje życie, popadając w narkomanię? W jakim stopniu młodzi ludzie mogą stanowić zagrożenie dla otoczenia? Skąd tyle wulgarności w ich języku i zachowaniu? Czy książkę można potraktować jako przestrogę, że nadmiar wolności i dóbr może być szkodliwy? - do postawienia takich między innymi pytań sprowokowała nas lektura.
 


Dyskusja koncentrowała się wokół tekstu "Ja" Yanna Martela. Kanadyjski pisarz stworzył powieść eksperymentalną, która nieszczególnie przypadła do gustu Dyskutantom - zwłaszcza pod względem formy (wstawki w językach oryginalnych, scenki stylizowane na dramat, wyliczenia w podpunktach, które wydawały się niewiele wnosić do przekazu dzieła).Także rozwiązania fabularne budziły wątpliwości (nieoczekiwana przemiana mężczyzny w kobietę, epatowanie wulgarną erotyką) i pociągały za sobą pytania o ich sens. Udało się dostrzec kilka zalet dzieła (interesujące opisy okresu dorastania, opisy dalekich krajów, rys psychologiczny postaci, sentencjonalność), jednak idea utworu okazała się dość nieczytelna.
 
"Sanato" Mariusza Szczygielskiego to książka, która wzbudziła kontrowersje. Do gustu nie przypadł Klubowiczkom gatunek literacki dzieła. Rozmawiałyśmy więc, dlaczego nie lubimy powieści grozy. Omówiony został także problem poszukiwania ratunku w obliczu nieuleczalnych chorób, zainteresowała nas również historia obyczajowość lat 30 XX wieku.
 

"Śmiejąc się w drodze do meczetu" - książka Zarqy Nawaz dała impuls do żywej dyskusji na temat społeczności muzułmańskiej. Poruszyliśmy tematy związane z religią, stylem życia, sytuacją kobiet w krajach arabskich. Klubowiczom spodobała się swobodna, pełna humoru narracja.

 

W kameralnym gronie rozmawiałyśmy na temat książki "Kurator" autorstwa Zbigniewa Kruszyńskiego. To tekst podejmujący wieloraką problematykę związaną ze zjawiskami we współczesnym świecie. Kryzys wieku średniego czy poczucie samotności?- Być może inne jeszcze motywy skłaniają bohatera do poszukiwania znajomości o charakterze erotycznym na portalach internetowych. Dlaczego Panie poszukują sponsorów? - to m. in. kwestie, którym poświęcona była dyskusja. Dzieło przyjęte zostało mało entuzjastycznie, wskazywano na niedostatki fabuły (niekonsekwencje, niespójność). Główną zaletą książki okazała się jej aktualność.

 


Copyright © 2018 ZWOLUCH Rights Reserved.   

Designed by www.kabelki.eu.