Powiększ

Z książką na start” – projekt skierowany do dzieci w wieku do 6 lat i ich rodziców ruszył od października 2017 roku w kolejnych bibliotekach publicznych województwa pomorskiego.
Do bibliotek w: Bolszewie, Sopocie, Starogardzie Gdańskim, Rumi, Redzie, Wejherowie i Tczewie dołączają kolejne. Organizator akcji, Fundacja Metropolia Dzieci, zaprasza do bibliotek po odbiór Pakietu Startowego Małego Czytelnika i do rozpoczęcia przygody z książką.

Fundacja Metropolia Dzieci wraz z bibliotekami publicznymi województwa pomorskiego rozpoczęła realizację projektu „Z książką na start” w marcu 2016 roku. Do końca września 2017 roku swoją przygodę z biblioteką rozpoczęło już ponad 6000 najmłodszych mieszkańców naszego regionu. Akcja wzorowana jest na brytyjskim projekcie Bookstart, który działa od 1992 roku i przynosi świetne rezultaty.

Zachęcamy rodziców i dzieci do odwiedzenia biblioteki, gdzie Mały Czytelnik, otrzyma Pakiet Startowy, a w nim Paszport Biblioteczny oraz książkę dopasowaną do jego wieku i zainteresowań – w prezencie. Na dobry start!

W Paszporcie Mały Czytelnik będzie zbierał pieczątki za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, a po uzbieraniu 10 pieczątek otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania. To świetna motywacja dla dzieci.

Celem projektu jest nie tylko wzrost czytelnictwa. To rzeczywiście najszybszy i najbardziej wymierny rezultat akcji. Najważniejsze jednak jest, aby rodzice spędzali czasz dziećmi: poza domem w drodze do biblioteki, w bibliotece wspólnie wybierając książki, a w domu przy
wspólnym czytaniu. Aby rozmawiali o przeczytanych książkach i znajdowali w nich ciekawe tematy, dzięki którym dziecko rozwinie wiedzę, słownictwo i kreatywność. To wszystko zaowocuje w trudnym okresie dojrzewania – rodzicom łatwiej będzie utrzymać kontakt z dzieckiem dzięki rozmowom, a później w dorosłym życiu da oczytanemu dziecku przewagę w zdobyciu przyjaciół i ciekawej pracy. Wierzymy, że uczestnicząc w projekcie „Z książką na start”, inwestujemy w przyszłość najmłodszych członków rodziny – dzieci, w ich wiedzę i pewność siebie, którą wykorzystają, wchodząc w dorosłość i podejmując mądre decyzje. Czytanie jest bezpłatne, a biblioteki dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe rodziny.

Spodziewamy się również, że rodzice i opiekunowie, odwiedzający biblioteki wspólnie z maluchami, będą mieli okazję się przekonać, że księgozbiór jest naprawdę imponujący
i każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto pamiętać, że MIŁOŚĆ DO KSIĄŻEK JEST PREZENTEM NA CAŁE ŻYCIE

Zapraszamy do biblioteki, by odebrać Pakiet Startowy z książką w prezencie i wspólnie rozpocząć fantastyczną przygodę.

Biblioteki biorące udział w projekcie „Z książką na start”:
• Biblioteka i Centrum Kultury Gminy Wejherowo (Bolszewo, Gościcino, Nowy Dwór Wejherowski),
• Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie,
• Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie,
• Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi,
• Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie,
• Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie,
• Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie,
• Miejska Biblioteka Publiczna w Starogardzie Gdańskim,
• Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim,
• Gminna Biblioteka Publiczna w Suchym Dębie,
• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański (Nowy Dwór Gdański, Lubieszewo, Marynowy, Jazowa, Marzęcino, Kmiecino),
• Biblioteka Sztumskiego Centrum Kultury,
• Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie,
• Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie (Pelplin, Rudno, Rajkowy),
• Mediateka w Cieplewie (Cieplewo, Straszyn, Wiślina, Wiślinka, Juszkowo),
• Biblioteka Publiczna Gminy Szemud (Szemud, Bojano, Kielno, Łebno, Częstkowo),
• Biblioteka Samorządowa w Żukowie (Żukowo, Banino, Chwaszczyno, Pępowo, Niestępowo, Leźno),
• Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kartuzach (Kartuzy, Kiełpino, Mirachowo),
• Biblioteka Miejska w Bytowie,
• Biblioteka Miejska w Kościerzynie,
• Gminna Biblioteka Publiczna w Przywidzu,
• Biblioteka Publiczna Gminy Przodkowo,
• Gminna Biblioteka Publiczna w Luzinie (Luzino, Kębłowo, Sychowo),
• Gminna Instytucja Kultury i Biblioteka w Łęczycach (Łęczyce, Strzebielino, Bożepole, Brzeźno Lęborskie, Rozłazino),
• Gminna Biblioteka Publiczna w Choczewie,
• Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku.

Więcej informacji o projekcie oraz adresy wszystkich bibliotek można znaleźć na stronie www.zksiazkanastart.pl oraz stronach internetowych bibliotek. Zapraszamy równieżdo śledzenia profilu projektu na portalu Facebook: facebook.com/zksiazkanastart

Patroni projektu „Z książką na start”:
Instytut Książki, Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Darczyńcy projektu „ Z książką na start”:
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polska Spółka Gazownictwa, Fundacja KGHM, Zakład Wodociągów i Kanalizacji Tczew.

Kontakt:
Fundacja Metropolia Dzieci
Al. Grunwaldzka 5
www.metropoliadzieci.org
tel. 512 391 666; 516 019 949

Rezultaty projektu w Wielkiej Brytanii:
Program Bookstart działa w Wielkiej Brytanii od 1992 roku. Od tego czasu ponad 10 mln dzieci otrzymało ponad 35 mln książek.
Dzięki udziałowi w projekcie:
- 71% rodziców czyta więcej książek swoim dzieciom,
- 49% ocenia, że dzięki udziałowi w programie lepiej spędza czas z dzieckiem,
- 85% czuje się pewniej w czytaniu swoim dzieciom,
- 57% rodzin, które nie chodziły do biblioteki, dzięki programowi Bookstart zapisuje się do biblioteki.
Powyższe dane pochodzą ze strony www.bookstart.org.uk.

Copyright © 2018 ZWOLUCH Rights Reserved.